Červen 2011

Jahodové kostky

7. června 2011 v 11:46 RECEPTY

Ingredience

těsto: 4 vejce, 140 g cukru krupice, 2 lžíce oleje, 150 g hladké mouky
náplň: 250 g měkkého tvarohu, 500 ml smetany ke šlehání, 2 vanilkové cukry, 130 g moučkového cukru, 2 želatinové ztužovače, 1 plechovka jahodového kompotu (425 ml)
dále: kakaový prášek, příp. šlehačka (není nutné)

Postup

Do misky dáme celá vejce, cukr a ušleháme hustou světlou pěnu. Zašleháme olej a vařečkou vmícháme mouku. Těsto rozetřeme na vyšší plech vyložený papírem na pečení. Pečeme asi 8 minut při 200°C. Necháme vychladnout. Náplň: z kompotu odlijeme 200 ml šťávy a dáme bokem. Jahody vidličkou rozmačkáme a se zbytkem šťávy přidáme k tvarohu s cukrem. Rozšleháme na hladkou hmotu. Smetany ušleháme dotuha. Do odlité kompotové šťávy nasypeme oba ztužovače, ruční metličkou dobře rozšleháme a vlijeme k jahodovému tvarohu. Všechno společně důkladně rozšleháme (nejlépe ručním elektrickým šlehačem) a vařečkou vmícháme ušlehanou smetanu. Tuto hmotu rovnoměrně rozetřeme na vychladlý piškot. Dáme ztuhnout do ledničky. Po ztuhnutí nakrájíme a lehce poprášíme kakaovým práškem. Před konzumací můžeme přizdobit šlehačkou.

Jahodové řezy

7. června 2011 v 11:43 RECEPTY

Ingredience

těsto: 6 vajec, 6 lžic moučkového cukru, 4 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce kakaového prášku, špetka prášku do pečiva
krém: 1 plechovka (410 g) jahodového kompotu, 1 jahodový pudinkový prášek, 200 g másla, 4 lžíce moučkového cukru
na posypání: 50 g čokolády

Postup

Žloutky s cukrem utřeme do světlé pěny a vmícháme do ní mouku smíchanou s kakaem a práškem do pečiva střídavě se sněhem z bílků. Těsto rozetřeme na plech (ten největší) vyložený papírem na pečení a upečeme ve vyhřáté troubě (asi 8 minut při 200°C). Slijeme šťávu z kompotu, rozmícháme v ní pudinkový prášek a uvaříme hustý pudink. Máslo s cukrem vyšleháme a po částech zašleháme vychladlý pudink a rozmačkané jahody. Krém natřeme rovnoměrně na vychladlý piškot a posypeme hustě nastrouhanou čokoládou. Dáme do ledničky vychladit, pak nakrájíme na řezy.